neljapäev, 27. aprill 2017

Keskkonnaprobleemid rohtlates

Rohtlapiirkondades esineb nii mõnigi keskkonnaprobleem. Põllupidajatele on probleemiks näiteks selline keskonnaprobleem nagu sage tugev tuul. Kuna põllud on üles haritud ja neil pole tihedat taimekatet, siis seda haritud osa ei kaitse miski. Muidu looduslikel rohtla maalappidel on peal tihe taimekate, mis kaitseb. Tugevate tuulte vältimiseks istutatakse põldude vahele metsakaitseribasid.
Pilt: https://annaabi.ee/download.php?i=93700
Haritud rohtla

Tugevad tuuled on põldudele niisama ka ohuks, kuid veel eriti kevadel enne seda, kui taimed on jõudnud üles tõusta. Kui kevad veel kuivad ka, siis tekivad suured tolmutormid, mis viivad põldudelt minema palju mulda ja saagid hävivad.

Pilt: https://annaabi.ee/download.php?i=93700
Tolmutorm

Kui aastate viisi ühe koha peal põldu peetakse, võib muutuda maapind viljatuks. Seal ei oleks võimalik mõne aja enam põldu harida. Ka seda loetakse keskkonnaprobleemide hulka.


On ohtlik kevadine tuul ning on ohtlikud ka suvisesed vihmahood. Kuna rohtlates ei saja aastaringi palju (300-600 mm aastas), siis seal on suhteliselt kuiv aastaringi. Kuid see vihmaperiood on suvel ja siis tuleb kõik vihm harilikult alla hoovihmana. See võib tekitada kuni mitmekümnemeetri sügavusega ja mitme kilomeetri pikkusega uhtorgi. Selle nähtuse nimi on erosioon.
 
Pilt: https://annaabi.ee/download.php?i=93700
Uhtorud

Veel on keskkonnaprobleeme. Suurlinnades tekib palju autode heitgaasi ja sellest osa lendleb ka rohtlates. Intensiivse põllundusega aladel on oht, et jõed reostuvad paljust väetise kasutamisest. Inimese käe tõttu võib taimekooslus väheneda.


Need olid siis rohtlate keskkonnaprobleemid!

1 kommentaar: